BRATISLAVA. Zjedz, čo najviac tabliet paracetomolu, potom natoč krátke video o tom, ako sa cítiš, a snaž sa vyhnúť hospitalizácii.
Tak by sa v jednej vete dalo obsiahnuť posolstvo paracetamol challenge, teda paracetamolovej výzvy, ktorá sa v poslednom období opäť výraznejšie šíri na sociálnej sieti tik tok.
Náchylní vyskúšať ju sú podľa odborníkov najmä mladí tínedžeri okolo trinásteho roku života. Niekoľkých z nich museli detské fakultné nemocnice v Bratislave a v Banskej Bystrici v posledných mesiacoch hospitalizovať, lebo sa predávkovali.
Paracetamolová výzva sa posledné dni vo zvýšenej miere šíri v Belgicku, vo Švajčiarsku či v Česku. Lekári tam vyzývajú na ostražitosť a obmedzenie liekov obsahujúcich paracetamol.
Ide o vážnu hrozbu, lebo nielen deťom hrozí pri nadmernom požití tabliet s paracetamolom úplne zlyhanie pečene, čo môže viesť až k úmrtiu.
Účinná látka paracetamol slúži na tlmenie bolestí. Obsahuje ju napríklad liek paralen, ktorý sa zvykne užívať najmä počas chrípkovej sezóny, teda aj v súčasnosti.
V článku sa dočítate
- koľko detí hospitalizovali za posledné mesiace s predávkovaním paracetamolom
- aké sú príznaky predávkovania
- aké sú prípustné dávky paracetamolu
Predávkované deti v nemocnici
"Predávkovanie paracetamolom sa priebežne vyskytuje aj v našej nemocnici," vraví hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici Alena Šperková.
"Minulý rok sme hospitalizovali desať pacientov s intoxikáciou paracetamolom. V tomto roku sme zatiaľ hospitalizovali jeden takýto prípad."
Podobná situácia je aj v Bratislave. "V Národnom ústave detských chorôb sme počas minulého roka hospitalizovali jedno dieťa úmyselne intoxikované liekmi s obsahom paracetamolu a v kombinácii s inými liekmi," vraví jeho hovorkyňa Dana Kamenická.
"Spojitosť s výzvami na sociálnych sieťach nevieme potvrdiť ani vyvrátiť," vraví Šperková.

Šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ vraví, že nie vždy musí ísť o úmyselné predávkovanie sa.
"Mnohé horúce nápoje proti chrípke obsahujú paracetamol. Keď si niekto dá tri takéto nápoje a k tomu ešte jednu tabletu obsahujúcu paracetamol, môže dôjsť k predávkovaniu," vysvetľuje lekárnik.
Keďže prebieha chrípková sezóna, je podľa neho ťažké určiť, či v našich lekárňach narastá spotreba liekov s paracetamolom.
"Kúpiť dve balenia paralenu je bežná vec. To človek nevyhodnotí ako nejakú zvláštnosť," vysvetľuje Sukeľ.
V lekárňach sa podľa neho veľmi nedodržiava ani zásada zo zákona, že informovaný súhlas môže dať až osoba nad 15 rokov. Lekárnik by dieťaťu pod touto vekovou hranicou nemal vydať ani voľnopredajný liek, akým je napríklad paralen.

Fatálne zlyhanie pečene
Ostražitosť pri užívaní liekov obsahujúcich paracetamol je namieste, lebo najmä experimentujúcim deťom môže hroziť otrava až zlyhanie pečene.
"Medzi príznaky otravy paracetamolom patria nevoľnosť, nechutenstvo, vracanie, potenie, ospanlivosť či apatia," vraví hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Lucia Balážiková.
Dávkovanie paracetamolu
Jednorazová dávka: 10 – 15 mg paracetamolu na kilogram telesnej hmotnosti.
Maximálna denná dávka: 60 mg až 75 mg na kilogram telesnej hmotnosti, rozdelená do niekoľkých dávok počas 24 hodín.
Časový odstup medzi dávkami: minimálne štyri až šesť hodín.
Zdroj: ŠÚKL
Symptómy sa však podľa nej u dieťaťa nemusia hneď prejaviť, lebo môže prechádzať bezpríznakovou fázou otravy.
"Prechodné zlepšenie stavu pacienta môže negatívne ovplyvniť diagnostiku." Príznaky sa však podľa nej zvyčajne po dvoch dňoch vrátia vo vyššej intenzite.
"Hlavným nežiaducim účinkom je poškodenie pečene, ktoré ak sa nezachytí včas, môže sa skončiť až smrťou," vraví Sukeľ. Pečeň môže podľa neho úplne zlyhať. "Sú známe prípady, ktoré sa skončili transplantáciou pečene," upozornil.
"Pri neliečenej otrave paracetamolom dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta," vraví aj Balážiková.
Aby k týmto fatálnym stavom nedošlo, treba vedieť, aké je kritické množstvo paracetamolu najmä u detí, u ktorých je riziko predávkovania najväčšie.
"Paradoxne, toxický nie je paracetamol, toxická je jeho metabolizácia," vysvetľuje Sukeľ. U detí môže podľa neho oveľa rýchlejšie vznikať toxický produkt, ktorý spôsobuje fatálne dôsledky otravy.
"U mladého tínedžera už päť gramov paracetamolu, čo je desať tabliet, môže vyvolávať nežiaduce účinky," povedal Sukeľ. "U dospelého sa riziko výrazne významne zvyšuje pri ôsmich až desiatich gramoch paracetamolu."
Prípustná dávka sa odvíja od hmotnosti dieťaťa. Pri jednorazovej dávke treba počítať s desiatimi až pätnástimi miligramami paracetamolu na kilogram telesnej hmotnosti.

Celková denná dávka rozdelená na viacero menších by nemala presiahnuť 75 miligramov na kilogram hmotnosti. Časový odstup medzi dávkami by mal byť aspoň štyri až šesť hodín.
Dohľad nad všetkým by mali mať rodičia.
"Rodičia by mali so svojimi deťmi komunikovať o zodpovednom užívaní liekov a tiež im vysvetliť riziká, ktoré so sebou prináša ich nezodpovedné užívanie," radí Balážiková. Dôležité je skladovať lieky mimo dosahu menších detí.

Beata
Balogová
